Yeni Şifre Al

Arama Sonuçlarınız

Satış Sözleşmesi

23/04/2015 by Sandal Emlak

Rezervasyon

Kiralamak istediğiniz tatil Konutunu ve kiralayacağınız tarihlerinizi belirtip, Sizden gerekli ulaşım ve fatura bilgileri alınarak Ön Rezervasyon işleminiz yapılmış olur, Ön rezervasyon  yapıldığı tarihten itibaren en geç; yakın tarihlerdeki rezervasyonlar için 1 iş günü, uzak tarihlerdeki rezervasyonlar 3 iş günü içersinde  toplam ödenecek ücretin  % 35’i kapora olarak (Banka ‘Havalesi yada  EFT’,   Kredi Kartından ‘Tek – Taksitli Çekim yada Mail Order’, Western Union yada Peşin Olarak ) ödemeniz tahsil edilir, geriye kalan ücret giriş tarihinden 2 ay önce banka transferi yada geçerli bir kredi kartıyla tahsil edilir.

Kapora teslim alındığında en geç 24 saat içersinde tarafınıza yazılı olarak (e-mail) Rezervasyon Onayı Gönderilmektedir, Rezervasyon onayı içerisinde toplam ücret, alınan kapora tutarı ve hangi tarihlerde villanın adınıza rezerve edildiği belirtilmektedir.

Villa tesliminde teslim edilen demirbaşların sayımı yapılır ilanda belirtilen miktarda depozit alınır alınan depozit çıkış tarihinde villadaki demirbaş teslimi kiracı tarafından yapıldıktan sonra geriye ödeme yapılır.

Önemli Not: Doluluk durumunu gösteren online rezervasyon takvimi güncel olamayabilmektedir. Bu yazlıklarımıza online ödeme yapmadan önce bizlere ulaşıp müsaitlik durumunu teyit etmeniz faydalı olacaktır.

 

Villaya Giriş/Çıkış

Villa giriş saati : 15:00 (Öğleden sonra) olup, Çıkış saati : 10:00 (sabah) dır. Bu aradaki süre içersinde temizlik yapılmaktadır, Haftalık kiralama 7 gece 8 gündür, Villa teslimatı tarafımızdan yapılmaktadır.

 

Havuz ve bahçe bakımları

Her sabah erken saatlerde görevliler tarafından yapılmakta olup, Tatiliniz süresince  villada herhangi bir arıza vs meydana gelirse tarafımıza bildiririlip, tarafımızdan arıza vs. giderilecektir.

Villalarımız’ da temiz yedek çarşaf ve yastık mevcuttur temizlik villa girişinden önce yapılır, müşteri villaya giriş yaptığı tarihten itibaren villa içerisinde temizlik yapılmasını isterse ekstra temizlik ücreti 60.00 TL-150.00 TL dır. – İlanlarımızda Belirtilen Haftalık (7 gece) Ücret dışında aksi belirtilmedikçe başka hiçbir ücret alınmaz fiyatlarımıza temizlik, elektrik, havuz ve bahçe bakımı, su vs dahil.  KDV dahil değildir. (Gayrimenkul gelirleri her yıl sonunda beyan edilmekte olup isletme olmadıkları için fatura kesilmemektedir. Bu nedenle KDV dahil değildir ibaresi yer almaktadır. Ofisimiz tüm işlemleri  için aracılık faturası kesmektedir.)

Evcil Hayvan, Villalarımıza aksi belirtilmediği takdirde kabul edilmemektedir.

 

Müşteri  Sorumlulukları

Müşteriler kiraladıkları  tatil konutunun tüm eşyalarını ve mobilyalarını kullanmaya yetkilidir, Fakat tüm eşyaları, mobilyaları ve ekipmanları temiz kullanacaklar, herhangi bir hasar verdiklerinde hemen firmamızı haberdar edeceklerdir. Konakladıkları süre içinde villaya verecekleri her türlü hasarı, kaybettikleri her türlü eşyanın zararını villadan ayrılmadan ödeyeceklerdir. Müşteriler villa çevresindeki komşulara karşı anlayışlı olacaklar ve çevreyi rahatsız edecek her türlü davranış ve gürültüden sakınacaklardır. Ayrıca kanunen yasak olan herhangi silah, uyuşturucu vb gibi maddeleri bulundurmayacaklar, kanunen aranan kişileri/kaçakları villada barındırmayacaklar, kısacası villa illegal hiçbir faaliyet için kullanılmayacaktır. Müşteri kiraladığı süre içinde kiralanan konutta kendi kusurundan dolayı meydana gelecek muhtemel kazalardan, zararlardan ve kendisine eşlik (refakat) eden diğer bireylerden de sorumludur.

Her tatil konutu açıklamalarında maksimum kişi sayısı belirtilmiştir , Kiralama süresince belirtilen ve makbuz/belgede onaylanan konuk sayısını geçmemelidir, evde kalacak insan sayısına çocuklar ve bebekler dahildir. Eğer evde kalabilecek maksimum insan sayısı geçilmişse fazla sayıdaki insanın evden ayrılmasını istencek veya belli oranda ekstra ücret talep edilecektir.

Ayrıca, yeni yasa gereği giriş sırasında kimlik bilgileri alınıp KBS (Kimlik Bildirim Sistemi) veritabanına girilen kişilerin haricinde konaklayan kişi/kişiler hakkında yasal işlem yapılabileceğini, kanunen suç teşkil ettiğini Sandal Emlak giriş esnasında yaptığı sözleşme ile kiracıya bildirmektedir. Eksik ya da yanlış kimlik bildirimi yüzünden veya kimlik bilgisi sözleşmede yer almadan konaklama yapanlar ile ilgili oluşabilecek para cezasını kiracı ödemekle yükümlüdür. Kiracı, bu sözleşmeyi imzaladığında bu şartları kabul ve taahhüt eder.

Tatil konutu ön rezervasyon aşamasında müşterinin beyanı doğrultusunda işlemler yapılmaktadır. Müşteri vermiş olduğu bilgilerin doğru ve eksiksiz olduğunu kabul ve taahhüt  eder. Müşterinin vermiş olduğu eksik yada yanlış bilgilerden kaynaklanan sorunlardan firmamız sorumlu değildir.

 

Müşterilerin Rezervasyonlarını İptal Etmesi durumunda İade Koşulları

Rezervasyon İptallerini yazılı olarak e-mail veya telefonla belirtmek durumundadır. 

Rezervasyon iptal şartları aşağıdaki gibidir :

  1. Kira başlangıç tarihine 90 gün ve üzeri  kala yapılan rezervasyon iptallerinde kaporadan toplam ücretin % 10’u kesinti yapılır.
  2. Rezervasyon için gönderilen kapora’nın tümü iade edilmemektedir.
  3. Kira başlangıç  tarihine 60 – 31 gün arası yapılan iptallerde, toplam alınan bedelin % 60 ı (% atmış) ;
  4. Kira başlangıç tarihine 30 gün ve daha az kala yapılan iptallerde, toplam alınan bedel. Müşteriye geri ödenmeyecektir.
  5. Her villanın rezervasyon iptali ve kapora ile işgili özel koşulları olabilmektedir, şayet bu koşullar villanın pazarlama web sayfasında belirtilmişse, bu villaya özel koşullar geçerli olacak ve burada belirtilen genel rezervasyon koşulu hükümsüz olacaktır.
  6. İhtilaf olduğu takdirde anlaşmazlığın çözülmesi için Kaş Mahkeme ve İcra Daireleri yetkilidir.

Villa Standartlarınız Nelerdir?

Tüm villalarımız müstakil özel havuzlu ve bahçeli olup tamamen bağımsızdır. Aşağıda belirtilen eşyalar tüm villalarımızda mevcuttur.

Mutfak: Buzdolabı, bulaşık makinesi, fırın, ocak, su ısıtıcı, en az konaklayacak kişi sayısına eşit yiyecek ve içecek takımı.

Salon : Televizyon, uydu alıcı, klima.

Yatak Odası: Temiz çarşaf ve yastık takımı, elbise dolabı, klima

Diğer: Çamaşır makinası, elektrik süpürgesi, ütü ve masası, yemek masası ve oturma grubu, saç kurutma makinesi, şezlong, güneş şemsiyesi, barbekü (mangal).

Villa Temizlik ve Bakımları Nasıl Yapılmaktadır?

Tüm villa ve apartlarımızda havuz ve bahçe bakımı günlük olarak yapılmaktadır. Sabah erken saatlerde bütün işlemler tamamlanmış olup kullanıma hazır hale getirilmektedir. Villalarımızda temizlikler müşteri giriş ve çıkışları arasındaki süre içerisinde yapılmaktadır. Haftalık kiralamalarda hafta içerisinde temizlik ekstra ücrete tabidir. Ancak villa ve apartlarımızda bir haftadan uzun süre kalan müşterilerimizin talep etmesi halinde haftada bir ücretsiz genel temizlik yapılmaktadır.

Nasıl Rezervasyon Yapabilirim?

Telefon ile Rezervasyon: Rezervasyon yapmak istediğiniz tatil evini belirledikten sonra 0242 844 24 53 numaralı telefondan şirketimize ulaşarak ilgili evin kodunu yetkili personelimize ileterek yazlık hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri alabilir, yazlığın müsaitlik durumunu teyit ettirebilirsiniz. Ardından iletişim bilgileriniz yetkilimiz tarafından alınır ve ilgili rezervasyonunuzla ilgili tüm detayları içeren “Ön Rezervasyon Belgesi” gönderilir. Belge içerisinde yer alan şirket hesabımıza belirtilen ödemeyi belirlenen süre içerisinde ödemeniz halinde rezervasyonunuz onaylanır ve “Rezervasyon Onay Belgesi” tarafınıza iletilir.

Online Rezervasyon: Konaklamak istediğiniz tatil evi ilanının içerisinde yer alan “Online Rezervasyon” panelini kullanarak rezervasyon talebi girişinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Rezervasyonumu Nasıl Görebilirim?

İlgili yazlığın “Online Rezervasyon” paneli içerisinde yer alan takvim bölümünde rezervasyon tarihleriniz kırmızı renkli olarak görünmektedir.

Rezervasyon Onay Belgesi İçerisinde;

*Müşteri adı

*Konaklama tarihleri

*Belge düzenlenme tarihi

*Yazlık adı

*Ödeme bilgileri

*Şirket bilgileri

yer almaktadır.

Konaklama Sırasında Herhangi Bir Problem Olursa Ne Yapmalıyım?

Tüm tatiliniz süresince, kiraladığınız tatil konutuyla ilgili her türlü sıkıntı ve şikayetlerinizle villa bakımını istlenen şirket veya kişiler ilgilenmektedir. Şayet villa bakıcıları tarfından sorun çözülemediği taktirde bizimle temasa geçiniz. Bize telefonla veya elektronik posta ile bilgi vermeniz yeterli olacaktır.

 

Tatil Konutumun Yerini Nasıl Bulacak ve Kimden Teslim Alacağım?

Tüm tatil konutlarımız, bulunduğu bölgedeki yetkililerimiz tarafından size tanıtılıp teslim edilmektedir. Tatil konutunun tam olarak yerini, tatil konutu detayı bölümünde yer alan “Harita Konumu” paneli aracılığıyla görebilirsiniz. Kiralamış olduğunuz konutun bulunduğu tatil bölgesine ulaştığınızda bizi veya size ayrıca iletilen görevli/yetkili telefonunu aramanız ya da ofisimize gelmeniz yeterli olacaktır. Yetkili bir personelimiz size eşlik edecek, sizi yazlığınıza ulaştıracak ve gerekli bilgileri size aktardıktan sonra anahtarı size teslim edecektir.

Ofisimizin bulunmadığı bölgelerde yetkili personelimiz size tatilinizin başlamasından önce sizi karşılayıp tatil konutunuzu teslim edecek kişinin bilgilerini size ulaştıracaktır.